Akademie Práva

← zpět

Soudkyně nejvyššího soudu: Novinky v oblasti společenství vlastníků (SVJ)

Vítejte na stránce videozáznamu webináře, kde jsme se zaměřili na aktuální právní otázky týkající se SVJ, pronájmů bytů, a novely zákona o službách a vadách vyúčtování. 

Probrali jsme zejména tyto otázky:

 • Letos na jaře NS ČR rozhodl o nemožnosti SVJ regulovat způsob pronájmu bytů ve stanovách v souvislosti se systémem AIRBNB – co z toho plyne pro uživatelská pravidla v domě, jak se uplatí předchozí soudní praxe v tomto směru a co tedy vlastně proti vlastníkovi který nerespektuje pravidla může SVJ dělat, včetně možnosti nuceného prodeje bytu, posílené novelou (zákon č. 163/2020 Sb. – „novela“).
 • Cílem novely bylo také rozšířit možnosti soudu rozhodovat nejen o neplatnosti usnesení shromáždění SVJ, ale přehlasovaný vlastník jednotky měl nadále mít také možnost navrhnout soudu, aby věcně sám rozhodl (namísto shromáždění), a měl být vyjasněn vztah k tzv. spolkové úpravě; letos bylo vydáno nové rozhodnutí NS ČR, které řeší jak se může neplatnost rozhodnutí shromáždění namítat a jak má soud napříště měnit a nahrazovat rozhodnutí shromáždění; bude také vyložen přezkum rozhodnutí o schválení účetní závěrky, rozpočtu a výši příspěvků.
 • V minulých letech vydal NS ČR řadu rozhodnutí o vadách vyúčtování služeb, a proto byl novelizován § 7 zákona o službách (zákonem č. 424/2022 Sb.) – mimo jiné nově již splatnost nedoplatku neovlivňují takové vady vyúčtování, které nemají vliv na vypočtenou výši nedoplatku – jak se tedy nyní po novele bude o službách a vadách vyúčtování rozhodovat – to bude probráno právě na starších rozhodnutích.

Výklad vychází z judikatury Nejvyššího soudu ČR, kde lektorka působí.

Záznam webináře je určený zejména profesionálům v oboru, správcům bytového fondu, obcím, právníkům, ale také aktivnějším členům orgánů společenství vlastníků (SVJ) i samotným členům SVJ.

Lektorka: JUDr. Pavlína Brzobohatá, předsedkyně senátu Nejvyššího soudu ČR (26 Cdo), lektorka, autorka publikací v oblasti vlastnictví bytů a nájemního práva
Moderuje: JUDr. Marek Novotný, advokát, lektor, odborný publicista (aktuálně se připravuje nové vydání publikace Bytové spoluvlastnictví a bytová družstva)

Součástí videozáznamu jsou také odpovědi na otázky od jeho účastníků. Díky tomu se pečlivě věnuje praxi, se kterou se každodenně setkávají správci, vlastníci i uživatelé bytových domů.

Jak získat videozáznam webináře?

 • Vyplňte a odešlete objednávkový formulář
  po odeslání formuláře budete přesměrováni na stránku s údaji pro uhrazení objednávky. Objednávku vám zároveň odešleme na vámi zadaný e-mail.
 • Uhradíte objednávku přes aplikaci vaší banky pomocí QR kódu nebo standardním převodem z vašeho účtu.
 • Po obdržení platby vám na vámi uvedený e-mail pošleme odkaz na stránku, kde si můžete spustit videozáznam.
 • Stránku s videozáznamem můžete otevřít celkem 10x. Potom bude odkaz na stránku zneaktivněný.
 • Důležité! Pokud máte k dispozici kód pro slevu, napište ho do kolonky slevový kupón a klikněte na tlačítko použít aby se sleva odečetla ještě před odesláním formuláře! Slevu lze uplatnit pouze jednou na jeden e-mail.
 • Kontrolujte prosím i schránku nevyžádaná pošta kam e-maile občas zabloudí!
Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Loading...